NBA Tarihinin En Garip 10 Maç/Maç Önü Ritüeli

Batıl inançlar, spor dünyasında önemli bir yer kaplıyor ve birçok oyuncu için performans düzeyi ile önemli ölçüde ilişkili oluyor. Hatta bazen oldukça küçük ritüeller oyuncuların rahatlamasını, izleyenlerin de eğlenmesini sağlıyor ama aslında bu küçük görünen ritüeller sporcuların zihninde büyük önem arz ediyor.

Söz konusu ritüeller bir oyuncunun serbest atış öncesi topu beş kez sektirmesi gibi basit veya maçtan iki saat önce stadyumun etrafında iki saat geri geri koşmak kadar karmaşık şeyler olabildiği gibi ritüelin karmaşıklığından bağımsız olarak oyuncular bu rutini gerçekleştirmemeleri durumunda kendilerini iyi hissetmeyebiliyorlar.

Elbette o ritüellerin başlı başına maç üzerinde bir etkisi olmuyor ve yapılsalar da yapılmasalar da büyük ihtimalle sonuç ciddi oranda aynı oluyor ancak oyuncuların konsantrasyon seviyesini bu tip şeyler büyük oranda etkileyebiliyor.

Dahası, bahsettiğimiz ritüeller bize dünyadaki en büyük sporcuların da insan olduklarını ve saçma gelse bile o ritüeller olmadan aynı kişi olmayacaklarını gösteriyor. işte NBA’deki en acayip 10 maç önü ritüeli:

10. Jason Terry’nin Rakip Şortları

Bazı taraftarlar ve oyuncular rakibin formasından bir parça giymenin büyük saygısızlık olacağını ve buna izin verilmemesi gerektiğini düşünse de Jason Terry, bunu yapmaktan çekinmiyor ve rakip takımın şortuyla uyumazsa oynayabilecek gibi hissetmiyor kendisini.

Dahası, o şortların rakip takımın şortu olması da yetmiyor ve Terry, şortun orijinal olmasını istiyor. Bir şampiyonluk yüzüğü ile bu totemin işe yaradığı söylenebilir.

9. Toz Fırlatma

LeBron James ve Kevin Garnett öncesi Michael Jordan başlattı bu ritüeli ancak elbette üç efsanevi isim de bu ritüele kendi imzasını attı.

Örneğin Garnett’in toz fırlatması oldukça karmaşık bir ritüeldi ancak LeBron James bunu batıl bir ritüelden ziyade taraftarların eğlenmesi için yaptı.

8. Jason Kidd’in Öpücük Patlatması

Jason Kidd, NBA kariyeri boyunca çok başarılı oldu ancak kişisel hayatı pek de masalsı geçmedi. Ligin en iyi oyun kurucularından olduğu dönemde eski eşi Joumana ile ilişkisi pek de iyi değildi.

Bununla birlikte işler Jason’ın lehine gittiği dönemde her serbest atış öncesi eşine bir öpücük atardı. Elbette dramatik boşanmalarına kadar… Ondan sonra öpücüğü atmadan önce kalçasını veya ağzını silmeye başladı.

7. Caron Butler’ın Pipet Çiğnemesi

Caron Butler, kolay kolay başa çıkılacak bir adam olmadı hiç ve bunun da her maçtan önce litrelerce gazozu lıkır lıkır içtikten sonra şeker ve kafein tüketmesi ile alakası olabilir. Daha sonra Wizards, ona bu konuda yasak koymayı başardı.

Yine de Butler’ın maçlardan önce ve her molada pipet çiğnemesinin önüne geçemediler. Zira Butler böyle rahatlıyordu ve bunu cikletten daha rahatlatıcı buluyordu. Neticede lig adım attı ve bu ritüeli yasakladı.

6. Mike Bibby’nin Tırnak Kesmesi

Bibby, maçlardan önce ve maç sırasında tırnaklarını kesmesinin hangi amaçla yapıyorsa o amaç için daha uygun olduğunu anlayana kadar oynayamazdı. Bunu da molalarda bile yapardı.

Yani ne zaman maç dursa yardımcı koçlardan biri gider Bibby’ye bir tırnak makası verirdi ve o da koçunu dinlerdi. Zira bunu yapmazsa konsantre olup en iyi oyununu oynayamazdı. En azından kişisel hijyen konusunda sorunu yokmuş belli ki.

5. Potayı Öpmek

Her ne kadar bu hareket Dwyane Wade ile bilinse de aslında bu hareketi NBA’de popülerleştiren ilk isim Vince Carter olmuştu. Çemberi tutuyor ve büyükannesinin anısını yad ederek potayı öpüyordu.

Wade ise 3 numarayı giydiği için potada üç barfiks çekiyordu.

4. Pota Ayağına Kafa Atmak

Kevin Garnett, NBA parkesinde bulabileceğiniz en hırslı oyunculardan biriydi ve bunu da her maçtan önce pota ayağına attığı kafalarla göstermekten hiç çekinmezdi.

Garnett’in sahadaki varlığı her zaman rakipleri utandırırdı ve onun kadar güçlü ve büyük bir oyuncu karşısında kimse maç önü ritüelini yaparken ona yaklaşamazdı. En azından potaya atıyor kafayı, size değil.

3Çıkar Hepsini Bill

Bill Russell’ın NBA tarihinde 11 şampiyonluk ile en çok şampiyonluk kazanan oyuncu olduğu düşünüldüğünde, Boston Celtics’in önemli bir rakibi olmasa bile her performansının öncesinde fazlasıyla gergin olduğunu söylemek saçma olur.

Bill Russell buna rağmen her maçtan önce ve hatta bazen devre arasında ciddi karın ağrıları çeker, her yere kusarmış. Çok saçma gözükse de takım arkadaşları bunu artık kanıksamışlar ve çıkardığı zaman basketbol oynamaya hazır olduğunu bilirlermiş.

2. Shaq’in Bowlingi

Shaquille O’Neal, her zaman iyi bir şovmen, gerçek bir eğlence kaynağıydı ve Phoenix Suns döneminde maç önü taraftarları güldüren bir ritüel de bulmuştu. Takım arkadaşlarını bowling labutu gibi kullanan dev ismin maç başlamadan onları devirmesi gerekiyordu.

Isınmalar sırasında Shaq, takım arkadaşlarından bowling labutu gibi dizilmelerini isterdi ve daha sonra da strike yapardı. Elbette sıradaki son oyuncunun da özel bir şov yapması, bir süre dengede kaldıktan sonra düşmesi gerekirdi.

1. MJ’in Şortu

Michael Jordan, her zaman modaya yön veren bir isim oldu ve başlattığı trendlerden biri de bol şort giyme modasıydı. Ancak insanlar bu modanın arkasında dev bir batıl inanç olduğunu bilmiyorlardı.

Jordan, Bulls şortunun altına North Carolina Tar Heels şortunu zorunda hissediyordu kendisini.

Jordan her zaman büyük bir kumarbazdı ve kumar oynamayı sevdiğinizde batıl inançlı olmanız gerekiyor. Elbette altı NBA şampiyonluğu ve onca başarı da olunca kim karşı çıkabilir ki ona?

İlginizi Çekebilecek Haber

2023 FIBA Dünya Kupası takvimi belli oldu

Facebook Twitter Basketbolda Filipinler, Japonya ve Endonezya’nın ev sahipliği yapac…